KABİR


Azîz kardeşim şunu da bilmiş ol ki Münker ve Nekir melekleri gâyet çirkin ve korkunç sûrette gelirler. İmâm Âhmed, onları şöyle anlatır : Yüzleri kara, gök renkli, alt dudakları göğüslerine kadar sarkmış, yırtıcı dişleri nerde ise yere inecek kadar uzun. Elindeki kamçıyı bütün insanlar bir araya toplansa yerinden oynatamaz. Bunların böyle korkunç bir manzara arzetmeleri, mezarda insanları ibtilâ içindir. Allâhu Teâlâ, mü’min kulunun kalbine verdiği kuvvetle hiç çekinmeden onlara cevap verir. Fakat kâfir veya münafık onlardan son derece korkar ve hiç bir sûretle cevap veremez. Korkudan ödü çatlar gibi hal alır. Bu ciheti açıklamak üzere Kur’ân-ı Kerîm’de :

Ahiret Gfcnfc-53
Ahiret Gfcnfc-54

Ahiret Gfcnfc-55

«Allâh, îman edenlere dünyâ hayâtında da Âhiretde de o sabit söz (1er) inde dâima sebât ihsan eder. Allâh zâlimleri (kâfirleri) şaşırtır. Allâh ne dilerse yapar.» (30)buyurulmuştur.
Yine bu hususta Buharî ile Müslim’in Berâ b. Azib (r.a.) den rivâyetlerinde, Rasûl-i Ekrem şöyle buyurmuştur :
«Dünyâ hayâtında sabit söz ile mü’minleri tesbît, ölüm ânında şehâdet kelimesini getirmek; âhiretde ki tesbît ise, kabirde meleklerin sorularına cevâp vermektir.»
Yine bilmiş ol ki, ölü mezâra konup üzerindeki toprağı tesviye edildikten sonra, iki melek ona gelir, ölü mü’min ise melekler ayağı ucundan gelirler; hemen namazkarşılarına çıkar ve ayakları namaz adına derler ki :
— Siz bu adama bu yönden gelemezsiniz. Zîra bu adam Allâh rızası için namaz kılmış, uzun kıyamlarda bulunmuştur. Melekler başı ucundan gelirler, bu sefer oruçkarşılarına çıkar ve ağız, oruç adına konuşarak der ki :
— Siz bu adama bu yönden gelemezsiniz. Zîra bu adam Allâh rızası için çok oruçlar tutmuş ve uzun zaman aç ve susuz kalmıştır.
Melekler sağdan gelirler; bu sefer de zekât karşılarına geçer ve :
— Bu adama bu yönden gelemezsiniz Zîra bu adam zekâtı ödemiştir.
Eller de onun zekât ve sadakalar verdiğini söylerler. Sonra soldan gelirler; bu def’a Hac ve Cihad karşılarına çıkar ve bütün vücud :
— Evet, bizimle Hac ve Cihad etti der. Bu sefer bir güveyiyi uykudan uyarır gibi, ölüyü kemâl-i nezâketle uyarırlar. Ölü uyanınca onları bilir ve onlardan çekinmez. Onlar, Rabbinden, dininden ve Peygamberinden sorarlar. O da :
— Rabbim Allah, Dînim İslâm Dîni, Peygamberim Hz. Muhammed Sallallâhû Aleyhi ve Sellem’dir, der. Onlar da :
— Sen dünyâda böyle derdin; burada da böyle diyeceğini biliyorduk. Artık gönül hoşluğu ile ve huzûr içinde uyu, derler. Kabrinden Cennet’e bir pencere açılır, oradaki yerini görür ve göz gördüğü kadar mezârı genişlenir ve nurlanır, tefriş edilir

habermerkezi.wordpress.com

Reklamlar

Edeble gelen, lütufla gider.. | Ruhu nazarlı kıza bir şeyler bırak :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s