Sabah Namazı Nasıl Kılınır?


 
 
 

SABAH NAMAZI
Sabah namazı dört rek’attir. İki rek’at sünnet, iki rek’at farzdır.    

Sabah namazının sünneti şöyle kılınır:    

1– Önce kıbleye karşı dönülür. Ayaklar birbirinden dört parmak kadar açık olarak paralel tutulur. Ellerin baş parmakları kulak yumuşaklarına değdirilir, avuç içleri kıble istikâmetine açılır. Niyet ettim. Allah rızâsı için bu günün sabah namazının sünnetini kılmaya, döndüm kıbleyediye kalbden geçirildikten sonra, Allahü ekberdiyerek, göbek altında, sağ el sol elin üzerine bağlanır.    

Kadınlar tekbîr alırken; ellerinin içi kıbleye karşı, parmak araları normal açıklıkta ve parmak uçları omuz hizâsına gelecek şekilde ellerini yukarıya kaldırırlar. Sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.    

2– Gözleri, secde edilecek yerden ayırmaksızın:    

a) Sübhâneke, okunur.    

b) E’ûzü Besmeleden sonra Fâtiha, okunur.    

c) Fâtihadan sonra Besmele okunmaksızın bir zamm-ı sûre (meselâ; Elem terakeyfe..) okunur.    

3– Zamm-ı sûreden sonra “Allahü ekber diyerek rükü’a eğilinir. El parmaklarını açıp dizler üzerine konur, bel düz tutulur ve gözleri ayaklardan ayırmayarak, en az üç defa “Sübhâne Rabbiyel-azîm (5 veya 7 de olur) denir.    

  Kadınlar rükûda, sırtını ve başını, bacaklarını, kollarını dik tutmaz. Sırtlarını biraz meyilli tutarak erkeklerden daha az eğilirler. Ellerini parmaklarını açmayarak dizleri üzerine koyarlar ve dizlerini biraz bükük bulundururlar.    

4Semi’allahü limen hamidehdiyerek doğrulunur. Doğrulurken, pantolon çekilmez ve gözler secde yerinden ayrılmaz. Tam dik durunca, (Rabbenâ lekel hamd) denir.    

5– Ayakta fazla durulmadan “Allahü ekberdiyerek secdeye gidilir. Secdeye giderken sırası ile;    

a) Sağ diz, sonra sol diz, sağ el, sonra sol el, burun ve alın yere konur.    

b) Ayak parmakları kıble istikâmetinde bükülür.    

c) Baş iki elin arasına konur,    

d) Elin parmakları bitişik tutulur,    

e) Avuç içleri yere yapıştırılır. Dirsekler yere yapıştırılmaz.    

Kadınlar, secdede kollarını yanlarına bitişik hâlde bulundururlar.    

f) Bu vaziyette iken en az üç defa “Sübhâne rabbiyel-a’lâdenir.    

6– Sonra, Allahü ekberdiyerek sol ayak yere yayılır, sağ ayağın parmakları kıble istikâmetinde bükülür, uylukların üzerinde oturulur. Avuçlar, dizin üzerine konur ve parmaklar kendi hâline bırakılır.    

Kadınlar ise, ayaklarını yatık olarak sağ tarafına çıkarır ve öylece otururlar.    

7– Uyluklar üzerinde sübhânallah diyecek kadar oturduktan sonra, “Allahü ekberdiyerek, tekrar secdeye varılır.    

8– Secdede, yine en az üç defa “Sübhâne rabbiyel a’lâdedikten sonra “Allahü ekber diyerek ayağa kalkılır. Ayağa kalkarken, ellerle yerden kuvvet alınmaz ve ayaklar yerinden oynatılmaz. Secdeden kalkarken önce alın, sonra burun, sonra da sol el ve sağ el, sonra sol diz ve sağ diz yerden kaldırılmalıdır.    

9– Ayakta iken Besmeleden sonra Fâtiha ve bundan sonra bir zamm-ı sûre okunup, “Allahü ekber diyerek rükü’a eğilinir.    

10- İkinci rek’at de, birinci rek’atte târif edilen şekilde tamamlanır. Yalnız ikinci secdeden sonra, “Allahü ekber deyince, ayağa kalkmayıp uyluklar üzerine oturulur ve:    

a) Ettehiyyâtü“, “Allahümme salli“, “Allahümme bârikve “Rabbenâ âtina duâlarını okuduktan sonra, önce sağa, “Esselâmü aleyküm ve rahmetullah“, sonra sola “Esselâmü aleyküm ve rahmetullahdiye selâm verilir.    

b) Selâm verdikten sonra, “Allahümme entesselâm ve minkesselâm tebârakte yâ zel-celâli vel-ikrâmdenir ve hiç konuşmadan sabah namazının farzını kılmaya kalkılır. Çünkü, sünnet ile farz arasında konuşmak namazı bozmaz ise de sevâbına azaltır.    

Sabah namazının sünneti ile farzı arasında kılınış bakımından bir fark yoktur. Aynı şekilde farz da kılınır.    

Bundan sonra, üç kere “Estagfirullahdenir, sonra, Âyet-el-kürsî okunur ve tesbih çekilir. Yani, otuzüç defa, Sübhânellah, otuzüç defa Elhamdülillah, otuzüç defa Allahü ekber denir. Sonra, Lâ ilâhe illallahü vahdehu lâ şerîkeleh, lehülmülkü ve lehül hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr, denir. Bunları sessizce okumalıdır. Yüksek sesle okumak bid’attır.    

Daha sonra duâ edilir. Duâ ederken, eller göğüs hizâsına kaldırılır. Eller göğe doğru açılarak avuçların içi yüze doğru biraz meyilli tutulur ve iki elin arası açık bulundurlur. Dirsekler yanlara yapışık olmaz. Sabah namazını tablo hâlinde görmek için burayı tıklayınız. 

 Cemaatle kılarken     

İmâmla birlikte kılarken, ayakta iken imâm içinden okusa da, yüksek sesle okusa da, cemaat bir şey okumaz. Yalnız, birinci rek’atte, Sübhâneke okur. İmâm, yüksek sesle Fâtihayı bitirince, cemaat yavaşça “âmîn der. Bunu yüksek sesle söylememelidir. Rükü’dan kalkarken, imâm “Semi’allahü limen hamidehdeyince, cemaat yalnız, “Rabbenâ lekel hamdder. Sonra eğilirken “Allahü ekberdiyerek, imâmla birlikte cemaat de secdeye gider. Rükü’da, secdelerde ve otururken yalnız kılar gibi cemaat de okur.    

http://www.dinimizislam.com/sesresnamreh/namaz2/BesVakitNamaz/default.htm
Reklamlar

Edeble gelen, lütufla gider.. | Ruhu nazarlı kıza bir şeyler bırak :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s