Hayr’ul Cumati / İhlas Suresi


Sırlarla dolu İhlâs


الاخلاص

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

1. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ

2. اللَّهُ الصَّمَدُ

3. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ

4. وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُواً أَحَدٌ

Muhammed Abdulkerim – İhlas Suresi

1 – De ki; O Allah bir tektir.

2 – Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O’na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir

3 – Doğurmadı ve doğurulmadı

4 – O ‘na bir denk de olmadı.

İhlâs Suresi iç içe sırlarla, dünya ve âhiret mutluluğu ile dolu, fazileti ve sevabı saymakla bitmeyen bir suredir. Halk dilinde “Kul hü” olarak da anılan İhlâs’ı yediden yetmişe herkes bilir. İhlâs’ın içinde barındırdığı esrarı Peygamberimiz’den öğreniyoruz. Ebû Hureyre anlatıyor:
Bir gün Allah Resulü (s.a.v.) “Toplanınız, size Kur’ân’ın üçte birini okuyacağım” buyurdu. Bunun üzerine toplanan toplandı. Sonra Resulullah (s.a.v.) hane-i saadetlerinden çıktı, geldi, Kul huvallâhu Ehad’i okudu ve tekrar hane-i saadetlerine girdi. Biz kendi aramızda şöyle konuştuk: “Resulullah (s.a.v.) ‘Size Kur’ân’ın üçte birini okuyacağım’ buyurmuştu. Ben kuvvetle tahmin ediyorum ki, bu, kendisine gökten gelen bir haberdir.” Daha sonra Resulullah (a.s.m.) çıktı, geldi ve şöyle buyurdu: “Size Kur’ân’ın üçte birini okuyacağımı söylemiştim. Dikkat ediniz, o sure Kur’ân’ın üçte birine denktir.
İhlâs Suresi hem dünyanın hem de âhiretin mutluluk vesilesidir. Bu iki sırrı Peygamberimiz şöyle dile getirir: “Günde iki yüz defa İhlâs Suresi’ni okuyan kimsenin, borcu hariç elli senelik günahı bağışlanır. “Uyumak için yatağa giren kimse sağ tarafı üzerine yatar, sonra yüz defa İhlâs Suresi’ni okursa; kıyamet gününde Cenab-ı Hak o kula şöyle der: “Ey kulum! Cennete sağ taraftan gir.” 
İhlâs Suresi sevginin bir alameti, cennetin bir anahtarı mesabesindedir. Kuba Mescidi’nde imamlık yapan bir sahabi vardı. Namaza durunca önce İhlâs Suresi’ni okur, ardında istediği bir sureye geçerdi. Her rekâtta böyle yapardı. Cemaatten arkadaşları kendisine: “Sen bu sureyi okuyorsun, sonra da onu yeterli bulmayarak başka bir sure okuyorsun. Ya sadece bu sureyi oku veya onu bırak, başka bir sure oku” deyince: “Ben bu sureyi bırakacak değilim. Bu sure ile size namaz kıldırmamı istiyorsanız kıldırırım, istemiyorsanız sizi bırakırım” cevabını verdi. Sonra durumu Resulullah’a (s.a.v.) bildirdiler. Resulullah (s.a.v.), kendisine “Cemaatinin sözünü ettiği şeyden seni alıkoyan ve her rekâtta bu sureyi okumaya seni sevk eden sebep nedir” diye sordu. “Yâ Resulallah, ben bu sureyi seviyorum” dedi. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.), “Bu surenin sevgisi seni cennete girdirecektir” buyurdu.
Reklamlar

Edeble gelen, lütufla gider.. | Ruhu nazarlı kıza bir şeyler bırak :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s