4. Uluslararası Yetim Buluşması


İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nca düzenlenen ”4. Uluslararası Yetim Buluşması”, Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Oldukça renkli geçen etkinliğe İstanbullular’dan büyük ilgi vardı..

Etiyopyalı 10 yaşında bir çocuğun Kur’an-ı Kerim okumasının ardından vakfın yetimlerle ilgili çalışmalarını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Vakıf Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl düzenledikleri buluşmada bir yetimin Türkiye’den ayrılırken kendilerine, ”Türkiye’yi annem gibi buldum” dediğini belirterek, Türk halkının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yetimleri bağrına bastığını söyledi. 

”Eğer siz merhamet etmezseniz size de merhamet edilmez” diyen Yıldırım, yetimlerin o küçük bedenleriyle büyük yükler taşıdığını, bu anlamlı gecede kendilerinin değil çocukların onlara moral vereceğini kaydetti.

Yıldırım, 3 yetimin ihtiyacını karşılayanın tüm günahlarının affedileceğine inanıldığını dile getirerek, ”Dünyada 143 milyon yetim çocuk var. 60 milyon çocuk ise her gün aç yatıyor. Yaptığınız israflarda bu çocukların gasp edilen hakları var. Her yıl dünyada 2.5 milyon çocuk kaçırılıp satılıyor ve bunların çoğu kız çocuğu. Doğu Türkistan’daki 100 bin kız çocuğu nerede?” diye konuştu.

Dünyadaki tüm yetim çocuklardan sorumlu olduklarını, bu amaçla yola çıkarak bu buluşmayı hazırladıklarını anlatan Yıldırım, tüm sivil toplum kuruluşlarının bütçelerinin yüzde 20-30’unu yetimlere ayırması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, buluşma gecesinin 120 televizyon kanalında ve 40 radyoda canlı yayınlandığını vurgulayarak, gecede yaşananların tüm dünyaya İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak ulaştığını bildirdi.

Savaşlar, işgaller, doğal afetler veya fakirlik nedeniyle ailelerini kaybeden kimsesiz çocuklara sahip çıkmak için bir birim oluşturduklarını kaydeden Yıldırım, sponsor aile sistemiyle de Türkiye’den 15 bin ailenin, dünyanın farklı ülkelerindeki 15 bin yetime ayda 70’er lira gönderdiğini anlattı.

Açılış konuşmasının ardından Kırgız çocuklar kendi dillerinde iki şarkı seslendirdi.

Lübnan’da mülteci hayatı yaşayan Filistinli çocuklar, Filistin’de okula gidemeyen kardeşlerinin sorunlarını anlatan bir oyun sergiledi.

Daha sonra Pakistan, Çeçenistan, Makedonya, Sudan’ın Darfur bölgesinden gelen çocuklar gösterilerini sundu.

Almanya’dan gelen ”Ammar 114” adlı rap grubu, müzikleriyle gerek izleyicilerin gerekse misafir çocukların beğenisini topladı.

Amerikalı sanatçı Tyson Amir müziğiyle, Ömer Karaoğlu da şarkılarıyla çocuklara moral verdi.

Lübnan, Irak, Etiyopya, Sudan, Çeçenistan, Pakistan, Makedonya’dan gelen çocuklar, kendi dillerinin yanı sıra bir de Türkçe şarkı okudu.

İstanbul’un tarihi ve doğal güzelliklerini görme imkanı bulun çocuklar, İstanbul’un ardından Kayseri, Konya ve Diyarbakır’da da sunum yapacak.

 

Çeçenistan’dan gelen 14 yaşındaki Ahmet, babasını 4 yaşındayken Çeçen-Rus savaşında kaybettiğini ifade ederek, babasının ölümünün ardından zor günler yaşadığını, zaman zaman Türkiye’deki yakınlarının yanına geldiğini söyledi.

Türkiye’deki insanların çok misafirperver olduğunu anlatan Ahmet, ”Bu buluşma sayesinde dünyanın çeşitli ülkelerinden çocukları tanıma imkanım oldu. Onların danslarını izlemek ve müziklerini dinlemek hoş bir tecrübeydi” dedi. 

Makedonya’dan gelen 13 yaşındaki Mefarete ise babasını savaş sonrası yakalandığı hastalık nedeniyle kaybettiğini ifade etti.

 Türkiye’ye ilk kez geldiğini ve İstanbul’un tarihi güzelliklerinden çok etkilendiğini dile getiren Mefarete, en çok müzeleri beğendiğini kaydetti.

Sudan’ın Darfur bölgesinden gelen 10 yaşındaki Samer Mehdi ise anne ve babasını sıtmadan kaybettiğini, ülkesinde sıtmanın çok can aldığını, çünkü sıtma aşısının kolay bulunamadığını söyledi.

Mehdi, ”Türkiye’yi ve Türk halkını çok sevdim. Çok misafirperver bir halk. Buluşma gecesinde okuduğum ”Barış” adını taşıyan şiirimle vermek istediğim mesaj umarım yerine ulaşmıştır” diye konuştu.

Pakistanlı 13 yaşındaki Moiz Tavana da babasını fakirlik ve bakımsızlık soncu bir hastalık nedeniyle kaybettiğini belirterek, Türk milletinin çok saygılı olduğunu, kendilerini çok iyi ağırladığını anlattı.

Dünyada çok sayıda aç ve yetim çocuk olduğunu vurgulayan Tavana, ”Bizlere çaba harcayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Haber7

Reklamlar

Edeble gelen, lütufla gider.. | Ruhu nazarlı kıza bir şeyler bırak :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s